Саша Дергоусова: “Якщо бізнесмен не розвиває усвідомленість, довго його справа не існуватиме”

23.10.2020
HUB 4.0
Саша Дергоусова: “Если предприниматель не развивает осознанность, долго его бизнес не просуществует”

Сашу Дергоусову найчастіше знають як власницю найуспішнішої весільної агенції в Україні. Проте не всі чули про те, що зараз Олександра проводить курс “Красивое состояние” та навчає українців усвідомленості в бізнесі та особистому житті. Ми поговорили з Сашею про те, як вона прийшла в сферу саморозвитку та чому вважає, що бізнес приречений, якщо його власник не працює над власним внутрішнім станом та внутрішнім станом своєї команди.

Сашо, як вийшло, що найвідоміший в Україні весільний організатор почала проводити курс з саморозвитку?

Взагалі я доволі рано почала цікавитись “В чому сенс мого життя?” — років з 18. Але найбільші мої трансформації відбуваються останні 2-3 роки. А почалося все з моєї особистої кризи.

Своє агентство я відкрила, коли мені було 22. Знаєте, в мене не було якоїсь амбітної мети, я просто “горіла” своєю справою, щиро любила те, що роблю.

Сказати, що ми з командою багато працювали — нічого не сказати. Ми “пахали”, якимось чином вписуючи до свого графіку сім’ю та друзів. За 7 років такого ритму ми стали дуже успішним агентством з організації весіль. Я добре пам’ятаю і цей колосальний успіх, й стан, в якому я перебувала. Це була перманентна тривога та незадоволеність собою та командою, адже я ще й перфекціоніст. Постійно виникали якісь проблеми — щось “зависло” на кордоні й потрібно вирішити питання на митниці, підрядник не встиг зробити свою частку роботи. Щойно я це “розгребу”, з’являється нова складність… Мені вже почало здаватися, що моє життя — низка нескінченних проблем, і мій шлях — їх розв’язувати.

Крім того я ще накоїла купу помилок: відкривала бізнеси, 2 з яких так і не стали успішними. В моїй команді почався розкол. Приблизно у той же час я завагітніла. В мене було враження, наче я стою посеред бурі. В якийсь момент я зрозуміла, що більше так не можу. Так, ми багато чого досягли, я б навіть сказала, досягнули “стелі” як агентство, але я так втомилася, що мені це було вже не в радість.

Приблизно в цей період, роки 3 тому, почався мій шлях до усвідомленості. Я вступила до Академії О&О в Індії, пройшла там навчання в духовних наставників і тепер сама викладаю курс “Красивое состояние” в Україні. Це не означає, що зараз в моєму житті немає викликів. Я продовжую вести кілька бізнесів. Просто зараз це відчувається інакше. Я повернула ту пристрасть до роботи, з якої я починала й тепер хочу навчити цьому інших людей бізнесу.

Чому для вас важливо передати ці знання іншим?

Коли ти проходиш шлях, в тебе трапляються певні усвідомлення, котрі призводять до трансформації. Природно, що цим хочеться поділитися з іншими. Тим більше, бізнес — один із найважливіших аспектів сучасного життя, котрий просуває людство вперед. В ньому зараз багато страху, конкуренції, агресії та тривожності. З таких станів нам дуже складно впоратися з викликами життя — постійними змінами, на котрі потрібно реагувати: екологічними катастрофами, відсутністю кваліфікованого персоналу, безробіттям, емоційним станом людей, економічною кризою. І це далеко не все. Стан бізнесмена відіграє важливу роль у вирішенні всіх цих проблем.

Звісно, спочатку у підприємця багато енергії, він вкладає всі сили в нову справу, але з часом бізнес зростає, виникає все більше труднощів. Людина занадто сильно концентрується на грошах, водночас втрачає чутливість до себе, до близьких та співробітників. Ситуація доходить до того, що власник або втрачає бізнес взагалі, або вигорає, бо витримувати такий рівень стресу тривалий час неможливо.

Я наведу простий приклад. За статистикою, найчастіше люди тонуть не тому, що не вміють плавати, не тому, що їх затягнуло у вир чи відмовила частина тіла. Гинуть саме через паніку — люди не усвідомлюють свої дії та лише погіршують ситуацію.

Приблизно те саме відбувається з людиною, яка перебуває у стресі. А люди бізнесу перебувають в ньому постійно. Звідси природним чином виникає питання – наскільки вони свідомі в цьому стані?
Підприємці перебувають під колосальним тиском з усіх боків кожного дня. Незважаючи на зовнішній спокій, впевненість і навіть явні успіхи, всередині їх часто долає метушня, поспіх, занепокоєння й тривога. І коли щось йде не так, тривожний стан починає посилюватися. При цьому вся їхня увага спрямована зовні в спробі відразу ж виправити ситуацію. Я не кажу, що цього робити не потрібно. Звичайно, потрібно. Ми ж живемо в матеріальному світі, де нам постійно треба приймати практичні рішення.

Я лише кажу, що перед тим, як діяти, потрібно вирівняти свій внутрішній стан. Адже чим сильніша тривога, тим менш розумними ми стаємо і тим складніше нам вибратися з цього стану. Основна складність полягає в тому, що більшість людей живуть так постійно, навіть не замислюючись. І поступово їхній стан позначається й на інших сферах життя – сім’ї, здоров’ї, добробуті.

Як же витягти себе з цього стану?

Важливо розділити свій стан і проблему, яка його викликала. Якщо в даний момент у вас відбувається якась стресова ситуація, спочатку треба зупинитися, усвідомити свій стан і лише потім діяти. Це не вимагає багато часу, але навіть кілька хвилин допоможуть дійти ресурсного стану та повернути собі адекватне сприйняття, щоб мислити мудро й ефективно. Задайте собі питання: що зі мною зараз відбувається і в якому я зараз стані?

Зробіть кілька вповільнених вдихів, поверніться в свій центр, усвідомте себе і потім дійте. Якщо є можливість побути в тиші і зробити медитацію, взагалі супер. Тільки після того, як ви не дали своєму неспокійному розуму “розганяти” себе, можна діяти. В такому стані ви будете неймовірно ефективні, ви побачите рішення, яких раніше навіть не могли вигадати, ви станете рішучим і переконливим.

У мене це вже дійшло до автоматизму. Якщо потрібно терміново прийняти важливе рішення або щось йде не так, я сповільнююся, роблю три усвідомлених вдиху і видиху так, що їх ніхто навіть не помічає, потім дивлюся на ситуацію ніби з боку, і тільки потім починаю діяти. І повірте, не пам’ятаю жодного випадку, щоб, коли моя усвідомленість не вмикалася – це закінчувалося чимось хорошим. Або ситуація погіршувалася ще значніше, або я завдавала багато болю іншим в процесі вирішення, або банально робила дурні помилки.

Дехто побоюється, що, поринувши у саморозвиток, вони вже “не зможуть повернутися”. Що це надто відокремить їх від реальності та зашкодить бізнесу.

Це як раз помилкове уявлення про духовність. Багато хто думає, що духовний шлях – це означає відректися від усього, виїхати на Гоа, щоб сидіти і цілими днями медитувати. Але це не духовність, а втеча від життя. Я хочу підкреслити: духовність – це не про зречення, мінімалізм або аскетичний спосіб життя. Духовність – це про повсякденне життя, і вона як раз має прорости в бізнес, вплинути на нього і зробити ще успішнішим, при цьому не завдаючи шкоди іншим сферам життя. Прагнути до матеріальних благ – природньо та прекрасно. Уявіть, якщо я на лекції буду розповідати про секрети ефективного бізнесу, а сама приїду туди на метро з п’ятьма гривнями в кишені? Всі слова про “успішний успіх” будуть звучати з моїх вуст досить дивно. Тому духовність – це про ще великі досягнення, про ефективний вплив на світ навкруги, але з іншого стану свідомості та стану.

Проблема нашого часу в тому, що ми занадто сконцентровані на матеріальних речах, а нашому внутрішньому стану та іншим сферам життя ми практично не приділяємо уваги. Нам нечасто вдається побудувати глибокі стосунки з коханим, які б насичували нас, ми рідко ладнаємо зі своїми дітьми і не приділяємо їм належної уваги, про здоров’я і своє тіло взагалі не замислюємося. Я вже не кажу про батьків, друзів, колег і співробітників. Ми лише працюємо та розважаємося, відволікаємося та знімаємо напругу. Хіба це можна назвати життям? Це більше схоже на існування.

У якийсь момент (у кожної людини він настає в різний час) ми дивимося на своє життя і розуміємо, що навіть, якщо ми й досягли чогось, задоволення нам це не принесло. А скільки підприємців біжить, як білка в колесі без зупинки, тільки й знаючи, що вирішувати кризу за кризою? І це не дивно, тому що так функціонує наше суспільство — ані батьки, ані вчителі, ніхто не вчить нас направляти увагу всередину себе й усвідомлювати, що якість проживання життя кожним з нас залежить саме від нашого стану, а не від зовнішніх подій і атрибутів. Важливо вміти насолоджуватися тим, чого ми досягаємо, а не весь час бігти від однієї мети до іншої, відчуваючи внутрішню порожнечу і постійну потребу в нових емоціях. Я вам навіть більше скажу: є один важливий секрет. Саме наш стан визначає, як ми проживаємо своє життя й якими будуть наші досягнення, а не навпаки.

Ви вважаєте, що неможливо побудувати успішний бізнес, якщо його засновник не буде усвідомленим?

Можливо, але навряд чи такий бізнес довго проіснує… Існує величезна ймовірність, що рано чи пізно щось піде не так і він зруйнується. Або будуть постійні перешкоди, виклики, проблеми від дрібних до глобальних — рейдерські захоплення, зрада, крадіжки, руйнування, кризи.

На таких підприємствах стосунки всередині команди досить напружені. Як правило, співробітниками керує страх, жадібність, бажання догодити. Рідко в таких компаніях можна зустріти справжній ентузіазм і креативність. Навіть, якщо така людина потрапить в цей колектив, довго вона там не протримається, її ідеї не будуть прийняті, вона мало що зможе змінити. Там, де існує неусвідомленість, там немає розумності, немає росту і руху вперед, немає допомоги і підтримки від світу.

Є ще один сценарій: такий підприємець в процесі досягнення своєї мети можливо пожертвує чимось іншим, не менш важливим — сім’єю, дітьми або здоров’ям. Неусвідомлена людина, яка постійно перебуває в стресі, недовірі, агресії, тривозі та подібних станах, які я називаю стражданнями, не відчуває гармонії з собою й зі світом навколо. Вона схожа на ракову клітину в організмі під назвою “Життя”. Так, можливо вона створила крутий продукт, але рано чи пізно вона сама себе і все довкола почне руйнувати. Людина може навіть втратити пристрасть та інтерес до справи, якою колись “горіла”.

Що, як людина перебуває в стресі не лише через проблеми, але й тому, що підприємництво — це не її справа?

Звісно, це цілком можливо. Поставити процес на рейки та налагодити його треба вміти. Здатність до підприємництва я бачу як серйозну здібність розуму, коли ти вмієш утримувати безліч процесів у голові, можеш прогнозувати розвиткок подій, читати людей, коли ти стресостійкий, рішучий, відповідальний.

Часто бувають ситуації, коли найманий робітник, якого щось не влаштовує, думає: “От відкрию власну справу й заживу інакше. Не хочу більше працювати на інших”. Та далеко не факт, що з цього вийде щось путнє.

Важливо заходити до підприємництва з правильного стану, тверезо оцінюючи себе і ситуацію довкола — не тому, що ти хочеш комусь щось довести, або тому що ти злий на когось, і не тому, що це модно, а тому що інакше ти не можеш, тому що ти хочеш створити щось грандіозне. Важливо прибрати зі свого життя непотрібну “мішуру” та перестати гнатися за чужими ідеалами. Потрібно навчитися прислухатися до себе і розуміти, що потрібно саме вам насправді. Там, де справжнє, Всесвіт завжди допоможе і підтримає.

Що важливіше, на вашу думку, процес чи результат?

Я вважаю, що процес не має сенсу, якщо немає результату. В той самий час жорстка прив’язка до результату ні до чого хорошого не призводить. Уявімо, що ви одержимі результатом, процес для вас не має ніякого значення. Що буде, якщо після багатьох місяців наполегливої роботи ви раптом дізнаєтеся, що ваша мета недосяжна? Адже так й сталося з багатьма компаніями цього року через COVID.

Усвідомлення того, що ваші плани зруйновано, може серйозно вивести з рівноваги, принести багато злості та розчарування. Подивіться навколо: скількох людей ситуація, що склалася, налякала та роздратувала. Я вважаю, що результат важливий, але треба бути готовими проявити гнучкість і реагувати на зміни. Навіть якщо результат очікуваний. Треба прагнути до “flow with life” — “текти з життям”. Це стан, коли ти приймаєш зміни, які відбуваються навколо з гідністю й реагуєш на них з максимальною ефективністю. Ти вчишся вписувати себе в нову реальність, а не вимагаєш від світу бути таким, яким ти собі його уявив. В такому разі страждання будуть не такими великими, якщо плани зміняться. Навіть навпаки, з’явиться більше ентузіазму й азарту.

До речі, вміння приймати те, що з тобою відбувається, допомагає поважати і приймати шлях людей, чий світогляд відрізняється від вашого. Для мене найскладнішим випробуванням було навчитися приймати те, що оточуючі мають право йти тим життєвим шляхом, який вони обирають. Але ж завжди хочеться підказати, направити, допомогти! В якийсь момент мені довелося прийняти правду, що кожна людина — колега, партнер, коханий чоловік, друг або хтось із батьків — має право на свій вибір в житті. І цей вибір потрібно поважати.

Зараз ви проводите власний курс з саморозвитку. Чи складно було вам переключитися на нову сферу після стількох років у бізнесі?

По-перше, я продовжую вести бізнес. Зараз я активно розвиваю власний бренд домашнього текстилю “Home me”. Проект досить успішний. Крім того, моє весільне агентство продовжує ефективно працювати, але в іншому форматі. Також я постійно запускаю нові проекти і мені подобається робити їх яскравими й такими, що впливають на життя інших.

Якщо говорити про проведення курсу «Красивое состояние», я довго не наважувалася працювати з людьми, навіть після моїх перших етапів навчання в Академії O&O в Індії. Я дуже вимоглива до себе й того, що роблю. Я переконана, що ми можемо ділитися з іншими лише тим, що пройшли самі. Тобто, передавати свій особистий досвід, у іншому випадку це буде просто набір інформації, який не вплине на інших.

У мене все просувалося поступово. Спочатку я просто ділилася особистими інсайтами в сторіз, потім я почала проводити прямі ефіри в Instagram. Це викликало багато реакцій — мене буквально просили продовжувати. Через якийсь час я пройшла спеціальне навчання, щоб проводити курс «Красивое состояние» в Україні. Таких людей називають трансформерами єдиної свідомості. Їх лише декількасот по світу. Ми з моєю командою проводимо цей курс майже кожен місяць вже півтора роки, й ефект колосальний. Ми бачимо потужну трансформацію в людях після курсу. Ми вже навіть кілька разів проводили корпоративний курс для команд і це було класно.

Нещодавно ми запустили ще один курс, але цього разу онлайн — “Баланс жизни”. Він також впливає на величезну кількість людей і змінює їхнє сприйняття життя. Мене це дуже наповнює та надихає.

24-25 жовтня в Києві пройде найближчий курс “Красивое состояние”, де я ділюся конкретними інструментами, як перестати існувати в стресі й почати жити в іншому стані. Я допомагаю досягати гармонії з людьми і світом навколо, даю основи медитації й усвідомленого дихання, розповідаю також про те, як наш стан впливає на бізнес і професійну діяльність. Я абсолютно впевнена, що мені є,чим поділитися з людьми, які приходять на цей курс.

Фото: Вікторія Мохова
Локація: HUB 4.0 PODIL