Не все так погано: успішні бізнеси, засновані під час рецесії

15.05.2020
Дмитро Чепур
Не все так погано: успішні бізнеси, засновані під час рецесії

Спеціалісти погоджуються, що ми потрапили у довгоочікувану рецесію, яка може серйозно вплинути на завтрашній світ. Зараз чудовий час для тих, хто завжди відкладає перший крок на завтра, кому завжди чогось не вистачає. Вони мають чудову можливість не починати власну справу – не на часі.

Однак, є й протилежна точка зору.

Не секрет, що розпочати бізнес дуже важко. Не є також новиною, що період турбулентності створює додаткові перепони між бізнесменом та його успіхом. Однак хіба взагалі бізнес не про це? Не про долання перешкод? Не про пошук оригінальних рішень та нових ідей там, де інші їх не побачили чи не скористались?

Насправді, такі часи – це найкращий час для створення чогось нового та започаткування своєї справи. Щоб підтвердити цю точку зору, наведемо декілька прикладів з історії, які ілюструють нашу тезу.

General Electric
Рік заснування: 1892

Томас Едісон започаткував свою компанію саме в часи Паніки 1893 року – 16 місяців падіння поспіль, протягом яких показники впали на 40%. Це не завадило компанії залишитись однією з 12 компаній, які утворили Індекс Доу Джонса у 1896 році. Нещодавно ми приводили роздуми про одного за видатних лідерів цієї компанії, та маркетингу загалом – Джека Уелча.

General Motors
Рік заснування: 1908

Хоч Уільям Дюрант на початку ХХ століття ще продовжував виробляти екіпажі для коней, але у 1904 році вже придбав The Buick Company. Власне, GM було створено у 1908 році, саме протягом Паніки 1907 року – 13-місячної рецесії.

IBM
Рік заснування: 1911

У червні 1911 року Чарльз Флінт заснував компанію, яка почала продаж комерційних та ділових обчислювальних машин саме під час дворічної кризи, за період якої більшість компаній втратили до 50% своїх прибутків та ринкової вартості.

Disney
Рік заснування: 1929

Бізнес братів Роя та Уолта Діснеїв народився якраз напередодні Великої депресії. Ці двоє були настільки впевнені, що світу у цей час потрібно більше посмішок, що поставили на кон все і розвивали компанію наперекір подіям – і вийшли на новий рівень, розпочавши роботу над своїм першим повнометражним мультфільмом – «Білосніжка та сім гномів» – в рік закінчення Великої депресії.

HP
Рік заснування: 1939

У порівнянні з Великою депресією криза 1937-1938 здавалась невеличкою, однак призвела до падіння ВВП Сполучених Штатів на 19%. Однак саме у цей час нещодавні випускники Стенфорду Уільям Хьюлетт та Девід Паккард сформували власне бачення електротехнічної компанії, якій вони дали свої прізвища. Офіційна дата початку роботи – 1 січня 1939 року, коли наслідки рецесії ще відчувались.

Hyatt
Рік заснування: 1957

На другому місяці рецесії 1958 року Джей Пріцкер придбав мотель Hyatt House біля Міжнародного Аеропорту Лос-Анджелесу. З того часу мережа виросла до 900 об’єктів по всьому світу, а річний прибуток склав $5 млрд.

Microsoft
Рік заснування: 1975

У 1973 році нафтова криза вплинула на американський ринок, який 16 місяців поспіль падав на найбільшу за останні 20 років глибину. Однак це не зупинило Білла Гейтса та Пола Аллена від заснування компанії-розробника програмного забезпечення. 4 квітня 1975 року, наступного дня після офіційного закінчення рецесії, почалась історія, яка триває досі.

Electronic Arts
Рік заснування: 1982

Енергетична криза 1979 року спровокувала рецесію 1981-1982 років, однак не зупинила Тріпа Хокінса від звільнення зі стабільної Apple заради заснування власної компанії-розробника комп’ютерних ігор. Дуже швидко його відвага принесла плоди: понад 10000 співробітників та $5 мільярдів річного прибутку.

Неофіційно до цього клубу можна включити й Google та Salesforce. Засновані у 1998 та 1999 роках відповідно, вони почали свій бізнес саме у часи кризи «бульбашки доткомів», але не лише пережили її наслідки, а й стали лідерами на своїх ринках.

Більше компаній – за посиланням