Насім Талеб: «Забагато макроекономістів, а от нормального сантехника не знайти»

30.04.2020
Дмитро Чепур
Насім Талеб: «Забагато макроекономістів, а от нормального сантехника не знайти»

Продовжуємо публікацію матеріалів виступів відомих та впливових професіоналів, які були спікерами Synergy Online Forum – одного з найбільших, масштабніших та представницьких заходів у Східній Європі. HUB 4.0 виступив інформаційним партнером цього івенту. Ми вже публікували саммарі лекції Ігоря Манна, настав час для найкращого з виступу Насіма Талеба.

У минулому я – професійний біржовий трейдер. Наперекір традиційному шляху з теоретика в практика, я пішов у зворотному напрямку: вже маючи трейдерський досвід, я почав цікавитись математикою. І поки я вивчав теорію, я зрозумів цілий ряд цікавих речей. Найцікавішій з них я присвятив свою останню книгу – «Шкура у грі».

Це – проблема експертності. Спеціалісти, які мають теоретичні знання, але не беруть участь у практичному процесі, не «поставили на кін власну шкіру» – погані порадники. Вони відірвані від реальності та не здатні дати вірну пораду. Їхня точність прогнозів приблизно дорівнює точності ворожки – одна з десяти порад вірна, просто тому, що вдалось вгадати.

Усі мої книжки утворюють єдиний цикл під назвою Incerto – «невизначеність» латиною. Його головна думка не в кращому розумінні світу, а в тому, що треба навчитись жити у світі, який нам неможливо зрозуміти. І ми ніколи його не зрозуміємо, адже він стає все складнішим:

ще 10000 років тому люди знали більше. Їхній світ був набагато зрозумілішим.

І таки складний світ поміщає нас у ситуацію, до якої жоден на планеті не готовий. Жоден з нас не має достатньо експертності для аналізу. Подивіться на поточну ситуацію з медичними масками: їх майже всі носять, вимагають від інших носіння масок та на кожному куті розповідають про їхню важливість у побуті. А вони взагалі-то допомагають, хтось знає? Немає чіткої відповіді у професіоналів.

З іншого боку, візьмемо стоматолога. Визначити, чи гарний він спеціаліст, не важко: варто лише завітати до нього на прийом та відкрити рота, щоб він полікував вам зуб. І в вас буде достатньо експертизи для оцінки цього спеціаліста. Така ж історія з сантехніком: він прийшов, полагодив трубу і вона не протікає. Все зрозуміло, все розставлено по своїх місцях.

Справа в тому, що їх оцінюють за реальним результатом праці, а не за кількістю нагород, чи визнань, чи премій, яких їм було присуджено такими ж спеціалістами, як вони самі. З іншого боку, абсолютно непомітно, з початку 80-х років минулого століття, в нас почав створюватись новий клас людей – тих, хто не має ніяких прибутків чи втрат від своїх рекомендацій, порад чи знань. Вони, ці експерти, не мають зв’язку з реальністю, на яку впливають своїми заявами, однак цими заявами реальність викривляють.

Мій товариш, трейдер, вийшов на пенсію та пристав до ресторанного бізнесу. На мій погляд, це – просто спосіб втратити гроші трохи повільніше, ніж зазвичай. Тож він, як власник ресторану, дізнався про існування великої кількості різних нагород – наприклад, «Найкращі суші у Нью-Йорку». Однак з ресторанами, які отримують ту чи іншу нагороду, трапляється біда – вони невдовзі зачиняються.

Я впевнений, що закриваються вони саме через те, що на п’єдестал їх ставлять не клієнти, які б голосували своїми коштами, а теоретики – критики, журналісти, власники ресторанів.

Тож запам’ятайте:

ви обов’язково маєте знати свою реальну оцінку від клієнтів. Не слухайте партнерів, підрядників чи експертів ринку. Вони викривляють реальність і заведуть вас на манівці.

Всі ці теоретики, експерти та великі знавці усього, що завгодно – це клас, який я називаю «інтелектуальними ідіотами». Вони почали набирати силу, як я казав, у 80-ті роки ХХ століття та розповсюдились світом так, що зараз без них кроку не ступити. Можливо, якісь віддалені острови вони оминули, але я не впевнений.

Вони існували і раніше, наприклад, у Стародавньому Єгипті. Там існував клас жерців, які виділялись тим, що вміли читати та писати. Вони утворили окрему відділену групу, яка консолідувала у своїх руках дуже важливий актив – право на консультацію, пораду та підказку. За рахунок насадження власної елітарності вони стали радити усім: і фараонам, і пересічним єгиптянам.

Власне, саме ця група – освічені консультанти – і призвела до знищення імперії.

І тепер в нас є велика кількість макроекономістів. А нормальних сантехників та стоматологів не знайти.

Ці інтелектуальні ідіоти постійно припускаються помилок у своїх оцінках та порадах стосовно подій із незначною або малоймовірною вірогідністю настання. Вони викривляють реальність не тільки для себе, але й для оточуючих – всіх тих, хто готовий до них дослухатись.

Останній приклад – із COVID-19, з яким високоосвічені ідіоти з докторськими ступінями не можуть впоратись, постійно демонструючи абсолютне нерозуміння проблем, які вимушені вирішувати люди.

Так, один такий професор нещодавно виступав у рейтинговій передачі на американському телебаченні. Там він абсолютно серйозно заявив, що не варто вводити карантин, адже кількість людей, що загинули через коронавірус, невелика порівняно з кількістю тих, хто втопився у басейнах. Серйозно?! Чомусь цей експерт забувся сказати, що втоплення не призводить до інфікування оточуючих. Але ж його показали по телевізору! І хтось це бачив та запам’ятав, бо повірив викривленій реальності цього інтелектуального ідіота.