Психотерапевт Яр Громов «У фінансові відносини люди приходять для задоволення нефінансових потреб»

15.12.2020
HUB4.0
Психотерапевт Яр Громов: «В финансовые отношения люди приходят для удовлетворения нефинансовых потребностей»

Чому в когось роками не виходить заробляти більше, а інший заробляє добре, але живе в стані перманентного вигорання? Вже 5 років відповіді на ці питання шукає (і знаходить) Яр Громов – фахівець у сфері психотерапії фінансової поведінки. Як заробляти багато і легко, та чому в грошах немає ніякої магії – про це ми й поговорили з Яром у Hub 4.0 PODIL.

Що таке психотерапія фінансової поведінки та як ви почали нею займатись?

Це новий напрям психотерапії, який відповідає на запитання: «Чому людина заробляє стільки, скільки заробляє?» Він поки тільки розвивається в світі. Єдина книга, яку я знайшов по цій темі підручник Канзаської асоціації психотерапевтів фінансової поведінки, але він занадто «заточений» під Захід, не дуже підходить людям нашої ментальності. На території СНД фахівців, які вивчають стосунки з грошима, можна на пальцях однієї руки перерахувати, якщо два відрізати. Мене в цю сферу привабила особиста історія. 

Кілька років тому ми з колишньою дружиною, яка була на 8 місяці вагітності, виїжджали з Донецька під обстрілами. Нам довелося залишити там два бізнеси, нерухомість, обірвати всі соціальні зв’язки й починати майже з нуля в новому місті. Ми переїхали в Дніпро. В той момент я займався digital маркетингом. Протягом півтора року на мені фінансово було п’ять сімей: моя власна, батьки, родина брата, тому що він у мене працював, сім’я партнера, тому що я був старшим партнером, сім’я маминої сестри, тому що її дочка також у мене працювала. Я тільки й робив, що віддавав іншим, не дозволяв собі купити навіть нові джинси, тому питання «Чому я не заробляю більше, хоча точно знаю, як?» стояло для мене дуже гостро. Через півтора роки я переїхав до Києва. Далі сталось тотальне вигорання і розлучення. Це й стало моєю точкою приходу в особисту терапію: я шукав будь-яку соломинку, за яку можна було зачепитися.

В ході терапії мої фінансові показники почали зростати. У результаті за 10 місяців мені вдалося заробити х15 від того, що я заробляв раніше, не зважаючи на те, що ми не розглядали конкретно фінансові питання під час терапії. Я став все більше занурюватися в тему відносин з грошима, паралельно почав вивчати гештальт-терапію, транзактний аналіз і НЛП. Згодом це вилилося в авторську методику в галузі психотерапії фінансової поведінки: ми з партнером запустили курс «Основы финансового мышления». Зараз йде запис вже на п’ятий потік. 

У чому суть вашого курсу?

Нас часто плутають з курсами фінансової грамотності, інформацією про інвестування, але ми зовсім про інше. Звісно, всі хочуть, щоб у них було багато грошей. Але, коли ти даєш людям покроковий алгоритм, як саме заробити в конкретній області, вони чомусь зупиняються. Максимум кожен 20-й досягає мети. Мені стало цікаво, чому так відбувається, адже я і сам частково такий. Саме причини різної фінансової поведінки людини ми й розглядаємо на курсі. Ми не беремо до уваги езотерику, не вивчаємо «канали грошової енергії» тощо. Все, про що ми говоримо чиста психологія. Тому що гроші це домовленість про результати взаємодії між людьми. Там немає магії. Вони більше про внутрішню зрілість людини.

Хто і з якими запитами до вас звертається?

Абсолютно різні люди фрілансери, айтішники, підприємці. Наймолодшому учаснику 25 років, а найстаршому 57.

Щодо запитів формулювань сотні, але зводяться вони до двох запитань: «Як заробляти більше?» і «Як заробляти легше?» Друге буває, якщо людина заробляє достатньо, але їй не вистачає часу на стосунки, на себе. 

Чому так відбувається у деяких людей не виходить заробляти більше, а у деяких виходить, але при цьому в них немає часу на життя?

Що таке гроші? Коли я ставлю це запитання перед аудиторією з 500 людей, то отримую 500 різних відповідей, тому що у кожного своє розуміння. Уявімо, що у нас в підсвідомості є скринька про стосунки, про самого себе, батьків. Точно така умовна скринька є й про гроші. І там може лежати що завгодно, тому що інформація туди складалася в двох – п’ятирічному віці. Наприклад, коли я в дитинстві прошу маму купити солдатиків і вона каже: «А де я тобі гроші візьму?», я вже тоді починаю розуміти, що мої «хочучки» обмежені якимись грошима. Але що таке гроші? Звідки вони беруться? «На роботі». У мене знову «записується» в голові: «Щоб були гроші, треба ходити на роботу». Потім увечері, наприклад, я підходжу до тата, прошу погратиcь зі мною, а він cтомлений. У мене виникає враження, що, щоб були гроші, потрібно ходити на роботу, а з роботи обов’язково повертатись стомленим. Спрацьовує несвідоме: «Щоб у мене було більше грошей, потрібно буде ще дужче стомлюватися» (це просто класика пострадянського простору). Ось ці установки, отримані ще в дитинстві, вони з людиною потім на все життя. Вам може бути 30 або 50 років, а ви все ще живете з уявленнями про гроші, наче в дитини. І це одна з причин, чому люди не можуть заробляти більше або заробляють добре, але працюють цілодобово.

Ви вважаєте, що лише у пострадянському просторі так?

Це просто дуже яскраво виражено у нас. Соціальний клас, який умів поводитися з грошима — багато заробляти, легко зберігати їх і примножувати, знищувався після 1917 року. Насаджувалася абсолютно протилежна модель, яка сильно суперечить природним еволюційним процесам: жити в достатку і гарно відпочивати. У комунізмі, коли всім порівну, важливо вирішувати чужі задачі, які ніяк не впливають на покращення моєї персональної якості життя. Виходить якась абстрактна історія: я повинен «полювати» багато, але мені від цього нічого не приходить і починається самосаботаж.

На людей якого віку таке минуле вже не впливає, на вашу думку? Де ми можемо провести цю умовну межу?

На тих, кому до 25, навіть до 20, мені здається. Але там є інші несвідомі моменти. Не все ж зводиться тільки до радянського минулого. У нинішнього покоління я бачу певну розгубленість щодо грошей, тому що в них уже є розуміння, що можна заробляти легко, але як це робити незрозуміло. Найчастіше на них впливають соціальні аспекти. Перший  приклади 16-18-річних доларових мільйонерів. Звичайно, на їхньому фоні звичайний підліток може відчувати себе лузером. І другий момент — Інстаграм — зразок «пластикового» життя, де важливіше здаватися, а не бути. Молодь досить швидко зрозуміла, що не обов’язково досягати, можна просто зробити вигляд. І потім ви бачите в соцмережах продавців квасу на фоні чужих «Феррарі»… Таким людям дуже непросто потім стикатися з сьогоденням. А гроші якраз про реальність. 

Які ще причини труднощів у фінансовій сфері ви спостерігали?

Вони знову лежать у сфері психології. Якщо брати класичну піраміду Маслоу, то там все, здавалось би, дуже логічно: є базові потреби — у безпеці, в їжі, в даху над головою. У міру їх задоволення більш важливими стають секс і визнання. І десь ближче до вершини піраміди — наявність зв’язків, відносин, а потім вже самореалізація. Але ця піраміда — західна модель для зрілої людини, психологічно сепарованої від батьків. Там відбувається досить раннє психологічне відділення дітей від батьків: в США тобі виповнилося 18 років, мама з татом стусаном під дупу — все, ти вже дорослий. У нашій частині світу протилежний процес: психологічна сепарація від батьків тут проходить вкрай складно. Я бачу багато людей, яким по 30, 40, 50 років, а вони досі у несвідомій психологічній залежності з матір’ю і / або батьком. Саме тому в нас ця піраміда Маслоу перевернута — частина про відносини в її основі. Сфера стосунків, залежнісь від цих «великих важливих дорослих» є для такої людини питаннями виживання та безпеки. На цьому грунтується дуже багато, практично вся взаємодія в робочих колективах. «Начальник для мене, наче тато», «У нас дружній колектив, де я відчуваю підтримку» — у фінансові відносини люди приходять для задоволення нефінансових потреб. Точно так само це працює і для підприємців. 9 з 10 бізнесменів керуються нефінансовою внутрішньої мотивацією: розвивають свою справу не заради грошей, а щоб довести мамі, отримати статус, владу і так далі.

Можна стверджувати, що така людина буде триматися за концепцію «я — бізнесмен» навіть, якщо його бізнес розвалюється на очах?

Звісно. Я знаю людину, яка займається бізнесом вже 5 років, але постійно знаходиться «в мінусах», бере позики і часто вкладає гроші зі своєї кишені. Вона весь час намагається якось владнати свої справи. Такій особі важливіше бути підприємцем на рівні статусу, це просто рух заради руху.

Але цікава штука, що також багато тих, хто сильно «заточений» на заробіток, забуваючи про інші сфери життя. Це робота, як-то кажуть, з неврозу. Такі люди можуть «набивати мозолі» по 16 годин у день, періодично страждаючи від нервових зривів і вигоряння. Це історія про несвідомий голод, який люди намагаються вгамувати грошима. Умовно: ти хочеш, щоб тебе любили, а по факту постійно заробляєш грошву. Це те ж саме, якби мене мучила спрага, але замість того, щоб набрати води в склянку, я почав активно присідати. Тут теж потрібно ставити людині правильні запитання, докопуватися до істинної потреби і правильно її закривати.

Як ви допомагаєте вирішити проблеми з грошима на вашому курсі?

Я думаю, вже зрозуміло, що наш курс про гроші на 20-30%. Ми більше про внутрішню трансформацію — намагаємося допомогти людям вийти з «кіно», в якому вони маленькі і потребують маминого й татового визнання. У нас є такі фрази, я їх називаю «розчакловувачі»: «Я можу» та «Мені можна». Вони допомагають помітити свою дорослу ідентичність і тоді гроші стають простою грою. У неї дуже легко грати, коли не втручаються історії про стосунки. Людина вже не буде заради визнання місяць працювати над проектом за 300 $. Вона спокійно дозволить собі брати проекти, які коштують 3 тисячі доларів і робляться три дні.

В якому форматі проходить ваш курс?

У форматі онлайн. Наші «Основы денежного мышления» тривають 4 тижні і, варто сказати, це справжній експрес-інтенсив. З досвіду учасників попередніх потоків: непросто протягом місяця збирати наново різні процеси в психіці. Шість днів на тиждень ми викладаємо по одному відео, які учасники можуть самостійно вивчати в будь-який час. Також проводимо прямі ефіри й підтримуємо людей в закритій групі на Facebook. Я намагаюся подавати складну інформацію в простій формі з питаннями і прикладами. В учасників таке навчання перетворюється в конспекти на 90 сторінок інсайтів та заміток про себе.

Результати дуже різні по закінченні курсу. Але те, що учасникам стає зрозуміло, як заробляти і більше, і легше — факт. Я абсолютно впевнений в продукті і своїй методології. Досить давно ми з партнером вирішили не будити тих, хто спить — ми чітко усвідомлюємо межі наших можливостей. Але допомогти тим, хто вже прокинувся, тим, хто близький до розуміння, про що вся ця історія з грошима — наше завдання.

Дізнатися більше про психотерапію грошової поведінки можна на Facebook-сторінці Яра Громова, а запитати про курс за посиланням.

Фото: Вікторія Мохова